Specyfika obecnego rynku pracy oraz postępująca komputeryzacja sprawiły, że ponad siedemdziesiąt procent zatrudnionych pracuje w pozycji siedzącej. Fakt ten jest szczególnie niepokojący, biorąc pod uwagę, iż udowodniono, że siedzący tryb życia jest dla ludzi bardzo szkodliwy. Człowiek jest istotą przystosowaną do ciągłego ruchu, zatem kilku lub kilkunastogodzinna praca w pozycji siedzącej może doprowadzić do wielu poważnych komplikacji zdrowotnych. Aby się przed tym uchronić, należy zadbać o odpowiednią ergonomię stanowiska pracy. Na zdrowiu nie warto oszczędzać, gdyż każda zaoszczędzona złotówka może kosztować nas sporo w przyszłości. Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy wziąć pod uwagę, projektując ergonomiczne środowisko pracy w biurze, jest odpowiedni fotel lub krzesło obrotowe.

Na rynku dostępne jest wiele modeli krzeseł i foteli obrotowych. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, iż sama nazwa „obrotowy” nie sprawia, że krzesło z automatu spełnia normy jakości oraz nadaje się do wykorzystania w biurze. Na rynku można spotkać między innymi fotele biurowe do okazjonalnego użytku, które bardziej nadają się do gabinetu. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku prostych krzeseł ze sztywnych materiałów, które nie posiadają opcji regulacji, bądź posiadają regulację w bardzo ograniczonym zakresie. Takie krzesła mogą być wykonane z drewna lub materiałów syntetycznych, jednak nie spełniają norm wymaganych przy długotrwałej pracy w pozycji siedzącej.

Na rynku dostępne są także fotele obrotowe dla dzieci, które charakteryzują się zupełnie innymi parametrami. Warto zwrócić uwagę na przeznaczenie krzesła, choć zwykle fotele dla młodszych użytkowników są łatwe do rozróżnienia ze względu na mniejsze rozmiary oraz dopasowane wzornictwo.

Ergonomiczne krzesło biurowe powinno być wyprofilowane w sposób, który zapewni kręgosłupowi kształt litery S. Dzięki temu kręgosłup jest podparty na każdym odcinku, co zapewnia równomierne rozłożenie ciężaru ciała i nie doprowadza do przeciążeń jednego z odcinków, co jak wiadomo może doprowadzić do poważnych i bolesnych schorzeń w przyszłości. Ponadto, komfortowe krzesło obrotowe powinno zapewniać swobodę ruchów przy jednoczesnym zapewnieniu maksymalnej stabilności. Idealna do tego celu jest pięcioramienna rama z kółkami. Najlepiej by kółka posiadały również mechanizm samohamujący, dla zwiększenia bezpieczeństwa. Ponadto, krzesła obrotowe posiadają kółka, ale niektóre z nich są przeznaczone do konkretnych powierzchni. Zatem jeżeli poszukujesz krzesła przeznaczonego do przestrzeni wyłożonych wykładziną lub materiałem antypoślizgowym – warto zapytać sprzedawcę o parametry oferowanego modelu.

Krzesło powinno nie tylko dobrze podtrzymywać kręgosłup, ale również być dobrze wyprofilowane w części siedziska podtrzymującej uda. Dobre siedzisko powinno podpierać około 75% długości ud. Oparcie powinno być dość wysokie i idealnie dopasowane do pleców. Warto zwrócić szczególną uwagę na uwypuklenie w dolnej części – to bardzo ważne dla odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa.

Obowiązkowym elementem krzesła obrotowego są podłokietniki. Bez nich praca przy komputerze wymaga bardzo niewygodnej i nienaturalnej pozycji rąk. Dodatkowo istotna jest regulacja wysokości siedziska (na około 40-50 cm od podłogi) oraz oparcia (od 5 stopni w przód do 30 stopni do tyłu). Dodatkowym elementem, mogącym zwiększyć komfort użytkowania krzesła biurowego jest zagłówek. To specjalna część podpierająca głowę oraz kark, co ma szczególne znacznie podczas pracy przed komputerem. Warto również sprawdzić, czy krzesło ma podkolanniki. Wspomagają one utrzymanie kąta prostego pomiędzy udem i podudziem.

 

 

 

 

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *