Ergonomia stanowiska pracy, choć gwarantowana przez odpowiednie rozporządzenia ministra oraz szereg wymogów stawianych pracodawcom, wciąż jest kwestią niedocenianą, zwłaszcza przez pracowników. Warto podkreślić, że sama organizacja stanowiska pracy nie jest w stanie wymusić na pracowniku odpowiedniej pozycji ciała, chroniącej przed przyszłymi urazami kręgosłupa oraz szeregiem chorób zawodowych. Oprócz odpowiedniego wyposażenia, ważna jest także kwestia zwiększania świadomości zagrożeń wśród pracowników i metod przeciwdziałania negatywnym skutkom przyjmowania niewłaściwej pozycji podczas pracy. Z pewnością, pomocne będzie zapewnienie takich elementów stanowiska pracy, które w sposób intuicyjny będą wspierać przyjmowanie właściwej postawy podczas wykonywania zawodowych obowiązków. Poniżej przedstawiamy szereg zasad, jakie pomogą zadbać o ergonomię pracy, w szczególności jeśli chodzi o wybór odpowiedniego krzesła.

Krzesło ma bardzo duży wpływ na komfort pracy. Powinno ono być zaprojektowane w sposób, który zapewnia wygodną pozycję ciała, przy jednoczesnej swobodzie ruchów. Dodatkowo, krzesło powinno zostać wyposażone w regulację wysokości siedziska na poziomie 40 – 50 cm od podłogi. Niebagatelne znaczenie ma również kwestia regulacji wysokości oparcia oraz kąta jego nachylenia. Wymogi ministerstwa określają je na poziomie od 5 do 30 stopni. Najlepiej, by krzesło zawierało mechanizm automatycznie dostosowujący się do pozycji ciała, bez konieczności użycia pokręteł lub śrub. Możliwość zablokowania oparcia w określonej pozycji także może okazać się bardzo przydatna w niektórych zawodach.

Ponadto, wyprofilowanie płyty siedziska i oparcia nie powinno być przypadkowe. Powinno ono uwzględniać naturalne krzywizny ludzkiego ciała, włączając to odcinek udowy nóg oraz kręgosłup.  Dodatkowo, krzesło musi zostać wyposażone w mechanizm obrotowy, zapewniający swobodny obrót wokół własnej osi oraz podłokietniki. Sam dobór krzesła to jednak nie wszystko – należy zadbać o odpowiednie jego ustawienie względem stołu i monitora. Naturalne położenie rąk przy obsłudze klawiatury komputerowej powinno zapewnić zachowanie co najmniej kąta prostego między ramieniem i przedramieniem. 

 

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *